انواع موتورهای ساعتهای مچی(بخش اول)

در واقع موتور ساعت است که به عنوان منبع انرژی برای به حرکت درآوردن عقربه‌های ساعت به کار می رود.

این مکانیزم درونی، عقربه ها را به حرکت در می آورد و نیروی لازم برای امکانات دیگر موجود درساعت مثل کورنوگراف (زمان‌سنج) یا تقویم و یا نمایشگر زمان چندگانه را فراهم می کند.با وجود این، جا به جایی عقربه ها و نشان دادن زمان دقیق وظیفه اصلی ساعت است که بدون آن استفاده از ساعت کارایی نخواهد داشت.

موتورهای بسیار متنوعی برای ساعت های مختلف و توسط کمپانی های مختلف با ایده پردازی های جدید ساخته شده اند، اما تمام این مدل ها در دو دسته بندی کلی جای می گیرند: موتور های کوارتز و موتور های مکانیکی.
یک راه ساده برای تشخیص اینکه موتور ساعت کوارتز است یا مکانیکی، نگاه کردن به عقربه ثانیه شمار است. در ساعت های کوارتز، عقربه ثانیه شمار حرکت تیک تیک دارد که یک بار در هر ثانیه حرکت می کند در حالی که ساعت های مکانیکی حرکت ثانیه شمارشان به آهستگی و پیوسته انجام می‌شود.
موتورهای کوارتز :

موتورهای کوارتز

بسیار دقیق هستند و به جز تعویض مرتب باتری نیاز به نگهداری بسیار بسیار کمی دارند.این موتورها ارزان قیمت هستند چون با باتری کار می کنند و اجزای متحرک کمی دارند. موتورهای کوارتز برای علاقه مندان به صنعت ساعت جذابیت چندانی ندارند چون از دیدگاه مهندسی و ظرافت فنی مانند ساعت های مکانیکی نیستند. موتورهای کوارتز در برندهای ساعت سوئیسی مانند پتک فلیپ به گونه‌ای طراحی شده اند که با استاندارد های کیفیت سخت گیرانه آنها مطابقت داشته باشند.

موتورهای کوارتز چگونه کار می کنند؟

یک موتور کوارتز از باتری به عنوان منبع اصلی انرژی استفاده می کند. این موتورو ها رایج ترین نوع موتورهایی هستند که در ساعت های استاندارد و ساعت هایی که به خواب نمی روند می توانید بیابید. برای تولید انرژی در موتورهای کوارتز، باتری جریان الکتریکی را به یک کریستال کوچک کوارتز می‌فرستد و آن را برق دار می کند. در نتیجه کوارتز شروع به نوسان می کند و این نوسان باعث حرکت موتور و چرخش عقربه‌های ساعت می شود.

این مقاله را دوست دارید؟

Share on facebook
در فیسبوک به اشتراک بگذارید
Share on twitter
در توییتر به اشتراک بگذارید
Share on linkedin
در لینکدین به اشتراک بگذارید
Share on pinterest
در پینترست به اشتراک بگذارید

دیدگاه بگذارید