انواع موتور های اتوماتيک (مكانيكی) و نحوه كاركرد

انواع موتور های اتوماتیک (مکانیکی) و نحوه کارکرد

موتورهای مکانیکی

موتورهای مکانیکی برای ساعت های لوکس به موتورهای کوارتز ترجیح داده می شوند زیرا سطح کیفیت و ظرافت فنی و مهندسی به کار رفته در آنها بالاتر است.این موتورها توسط سازنده‌های حرفه ای ساعت های لوکس به گونه ای طراحی شده اند که قطعات کوچک در کنار همدیگر کار می کنند و نیروی محرکه ساعت را فراهم می کنند. اگر چه طرح کلی ساعت های مکانیکی در قرن های گذشته  تغییر چندانی نداشته اما تکنولوژی آنها دقیق تر و مهندسی تر شده است

تفاوت بین انواع موتورهای مکانیکی

دونوع موتور مکانیکی در ساعت های لوکس امروزی مورد استفاده قرار می گیرند. کوکی و اتومات هر کدام از این دو دارای خصوصیات منحصر به فردی هستند. اگرچه موتورهای مکانیکی بر کوارتز ارجحیت دارند اما انتخاب نوع موتور مکانیکی کاملا بستگی به سلیقه مشتری دارد.

موتورهای مکانیکی کوکی (دستی)

موتورهای مکانیکی کوکی قدیمی ترین نوع موتورها به شمار می روند. ساعت های کوکی اغلب به دلیل صفحه بسیار جذابشان مورد توجه هستند. این موتورها اغلب به عنوان موتورهای کوکی یا دستی شناخته می شوند چون با جا به جایی دسته کوک ساعت انرژی برای فنر اصلی ساعت فراهم می شود تا حرکت پیوسته آن ادامه پیدا کند. 

موتورهای کوکی چگونه کار می کنند؟

دراین ساعت ها استفاده کننده باید فنر اصلی ساعت را با چند بار چرخاندن یک دکمه اصطلاحا کوک کند تا انرژی پتانسیل در فنر اصلی به اندازه کافی ذخیره شود. این انرژی به تدریج و بسیار آهسته با حرکت چرخ دنده ها و فنرهای داخل موتور تخلیه می‌شود و موتور نیاز به کوک مجدد دارد. انرژی از فنر اصلی به چرخ دنده ها و دیگر فنرها منتقل شده و از آنجا به عقربه های ساعت و دیگر امکانات موجود در صفحه ساعت منتقل می شود.

موتورهای اتوماتیک

نوع دوم از موتورهای مکانیکی، موتورهای اتوماتیک هستند. این ساعت ها که اغلب به عنوان ساعت های خود کوک شونده نیز شناخته می شوند، انرژی مورد نیاز خود را از طریق حرکت مچ دست استفاده کننده تامین می‌کنند. ساعت های دارای موتورهای اتومات بسیار رایج هستند چون استفاده کننده نگران کوک کردن روزانه ساعت نیست تا از عملکرد پیوسته آن اطمینان حاصل کند. تا زمانی که ساعت مرتب استفاده شود نیازی به کوک کردن نخواهد داشت.


این مقاله را دوست دارید؟

Share on facebook
در فیسبوک به اشتراک بگذارید
Share on twitter
در توییتر به اشتراک بگذارید
Share on linkedin
در لینکدین به اشتراک بگذارید
Share on pinterest
در پینترست به اشتراک بگذارید

دیدگاه بگذارید

تیم پشتیبانی واچ فور یو اینجا هستند تا به سوالات شما پاسخ دهند. از ما چیزی بپرسید!